Dobre zdjęcie nie zależy wyłącznie od profesjonalnego sprzętu – najważniejsze są spostrzegawczość, odpowiedni moment i znajomość kilku podstawowych zasad.
Niezależnie od tego, czy używasz aparatu fotograficznego, czy telefonu, możesz łatwo poprawić jakość swoich fotografii. W tym poradniku podpowiem Wam jak wykorzystać ustawienia sprzętu i stworzyć ciekawą kompozycję. To z kolei na pewno wpłynie na głębie i charakter wykonywanych zdjęć. Nie przedłużając zapraszam do lektury!
Kwestie techniczne
Do zrobienia zdjęcia potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Najczęściej będzie to telefon lub aparat. Oczywiście lepszy efekt otrzymamy w tym drugim przypadku, choć przy pomocy telefonu również da się zrobić niezłe zdjęcia.
Kilka słów o ustawieniach
Standardowo zdjęcia zapisywane są w formacie jpg – w dużej części przypadków (drukowanie, umieszczenie w Internecie) jest to wystarczające, jednak lepszą jakość zapewni nam format raw. Parametr ostrość decyduje o wyostrzeniu zdjęcia, co pozwala pokazać wiele szczegółów. Można go zmniejszyć, otrzymujemy wtedy efekt rozmycia. Ważnym parametrem jest także kontrast – dzięki niemu możemy uzyskać jasne albo ciemne odcienie. Jest to szczególnie ważne przy zdjęciach czarno-białych.
Kolejnym czynnikiem jest nasycenie czyli stopień intensywności barw. Im wyższe nasycenie, tym bardziej wyraziste kolory. Aby uzyskać naturalne barwy, nie warto ustawiać bardzo wysokiego nasycenia. Następnym terminem, jaki trzeba znać jest temperatura barwowa. Jest ona związana z faktem, iż światło ma swój określony kolor – może być zimne, ciepłe lub neutralne. Temperaturę światła mierzymy w kelwinach (będzie to ok. 1000 kelwinów dla światła bardzo ciepłego, światło bardzo zimne ma ok. 10000 kelwinów). Trzeba pamiętać również o balansie bieli. Dzięki niemu mamy możliwość uzyskania naturalnych kolorów niezależnie od warunków oświetlenia. W aparacie, czy w telefonie, można włączyć tryb automatyczny, w którym urządzenie samo zmierzy kolor światła i dokona ustawień. Jednak większe możliwości da tryb manualny – mamy tutaj szereg ustawień, takich jak światło dzienne, chmury czy cień.
Telefon i aparat są najczęściej wyposażone w lampę błyskową, ale nie jest zalecane jej używanie, gdyż nie zapewnia to dobrych efektów. Nie wspominając już o tym, iż w wielu miejscach zabronione jest jej wykorzystanie. Opcją, której nie zaleca się używać jest także zoom cyfrowy, gdyż powiększenie elementu fotografowanego prowadzi do utraty jakości zdjęcia.
Porady
Po kwestiach technicznych, podam kilka wskazówek jak wykonywać same zdjęcia. Przy ich robieniu warto stosować tzw. zasadę trójpodziału kompozycji. Mówi ona o podziale fotografii w dwóch kierunkach na trzy części: trzy pasy poziomie oraz trzy pionowe. Na zdjęciu tworzy się wtedy siatka o dziewięciu polach. Dzięki takiemu podziałowi mamy określone miejsca, w jakich umieścić jego mocne punkty, tak, by były wyeksponowane.
Najważniejsze jest to, by umieścić akcenty w jednych trzecich zdjęcia: na przecięciach linii lub na nich samych. Dzięki zastosowaniu tej zasady zdjęcie będzie harmonijne i uporządkowane. Dobrym pomysłem jest też, by kierować niejako wzrokiem odbiorcy poprzez perspektywę, czy linie (np. linia horyzontu na zdjęciu zachodu słońca, czy wertykalne ściany budynku). Na zdjęciu trzeba wyeksponować głównego bohatera fotografii – ten akcent jest powodem, dla którego w ogóle robi się zdjęcie. Należy zadać sobie pytanie: na co chcę, by patrzyli odbiorcy mojego zdjęcia?
Obróbka zdjęć
Do obróbki zdjęć, w celu nadania im profesjonalnego wyglądu, wykorzystać można programy komputerowe do tego przeznaczone, takie jak darmowy Gimp czy też płatny Photoshop. Mamy tu możliwość dokonania korekty zdjęć, czy też po prostu ich skatalogowania.
Podsumowując…
Nauka fotografii jest poznawaniem mnóstwa wskazówek. O tym jak je zastosować zawsze decyduje fotograf. Dlatego fotografia może być tak twórcza. Przy odrobinie wysiłku mogą powstać zdjęcia niepowtarzalne.
Opracowanie wpisu w ramach odbywanego Stażu: Piotr Jędrasik