Implanty piersi nie zawsze są w pełni bezpieczne

healthyandbeauty.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Zabiegi wszczepienia implantów piersi mogą wiązać się z różnymi powikłaniami.


Implanty piersi stosowane są już od dekad nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w chirurgii onkologicznej. Pomimo wielu lat doświadczeń wciąż toczą się dyskusje na temat bezpieczeństwa ich stosowania oraz znaczenia tekstury, materiału czy sposobu implantacji. Analizą bezpieczeństwa implantów piersi zajęli się również holenderscy naukowcy.

W JAMA Surgery opublikowano wyniki badania analizującego ryzyko powikłań po różnych rodzajach implantów piersi. Badanie prowadzone przez badaczy z Maastricht University Medical Center (Holandia) obejmowało dane z dwóch dużych rejestrów krajowych: australijskiego i holenderskiego. Kobiety, których dane analizowano, przeszły w latach 2016-2021 zabiegi wszczepienia implantów z powodu raka piersi (21 tys. chorych) lub jako zabieg estetyczny (130 tys. kobiet). Ze względu na niewielką liczbę implantów wypełnionych solą fizjologiczną tę grupę wykluczono z badania.

Czytaj też: Jakie mogą być powikłania po wszczepieniu implantów piersi?

Okazało się, iż udział ponownych zabiegów spowodowanych powikłaniami wynosił 6,3 proc. dla implantów rekonstrukcyjnych i 1,2 proc. dla implantów estetycznych. W grupie rekonstrukcyjnej implanty anatomiczne z powłoką poliuretanową i gładką częściej wymagały ponownego zabiegu z powodu nieprawidłowego położenia, podczas gdy implanty okrągłe z teksturowaną powłoką — z powodu przykurczu torebki.

Czytaj też: FDA ostrzega przed powiększaniem piersi dzięki implantów

Wśród kobiet poddanych zabiegowi estetycznemu implanty anatomiczne z powierzchnią poliuretanową znacznie rzadziej wymagały ponownego zabiegu (ze współczynnikiem ryzyka wynoszącym 0,38) niż anatomiczne implanty silikonowe z teksturowaną powierzchnią. Różnica ta zanikała jednak po 5 latach.

Według badaczy, ze względu na zbliżony profil bezpieczeństwa, wybór implantu powinien opierać się na wskazaniach klinicznych, aspektach estetycznych i preferencjach pacjentki.

Czytaj też: Prawdy i mity na temat operacji plastycznych piersi

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, jamanetwork.com/journals/jamasurgery

Idź do oryginalnego materiału