Groźne choroby zębów to nie tylko problem jamy ustnej

halembadent.pl 4 miesięcy temu

Groźne choroby zębów to problem, który dotyka nie tylko obszaru jamy ustnej. Bo choć wydawać by się mogły jedynie problemem lokalnym, to jednak zdarza się, iż choroby te sieją spustoszenie w całym ciele. Natomiast zaniedbania w ich leczeniu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nieleczone choroby jamy ustnej i zębów mogą bowiem prowadzić do poważnych powikłań w obrębie różnych układów i narządów. Sprawdź, które groźne choroby zębów i przyzębia mogą mieć negatywny wpływ na inne układy oraz organy i jakie problemy zdrowotne mogą powodować.

Próchnica głęboka

Tu liczy się przede wszystkim czas. jeżeli pojawia się ból zęba i widać zmiany próchnicze, to znak, iż należy umówić się na wizytę do dentysty. Im później do niej dojdzie, tym większa część zęba zostanie zajęta przez zmiany chorobowe. jeżeli choćby uda się uniknąć ekstrakcji, to bardzo możliwe, iż konieczne będzie usunięcie zainfekowanej lub martwej miazgi podczas zabiegu leczenia kanałowego. Nie są to jednak jedyne konsekwencje nieleczonej próchnicy. Jej zaawansowane stadium może spowodować problemy w innych układach i organach. Dzieje się tak wówczas, gdy bakterie powodujące próchnicę przedostają się do krwioobiegu, wywołując stany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych. Mogą one również wywołać inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego takie jak zapalenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, czy choroby układu krążenia. Ale to nie wszystko. Bakterie tego typu mogą być także przyczyną stanów zapalnych zatok, zapalenia opon mózgowych oraz sepsy. Nieleczona próchnica zwiększa również ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Jakie zagrożenia niesie za sobą nieleczona próchnica?

Nieleczona próchnica może prowadzić do bólu, infekcji, utraty zębów i poważnych problemów zdrowotnych. Dlaczego warto kontrolować stan zębów?

Groźne choroby zębów i przyzębia a choroby układu pokarmowego

Groźne choroby zębów mogą również powodować problemy ze strony układu pokarmowego. Bakterie próchnicze mogą przyczynić się do powstawania wrzodów żołądka czy dwunastnicy. Zaburzenie mikroflory w jamie ustnej może mieć również wpływ na skład mikrobiomu jelit. Bakterie namnażające się w jamie ustnej i będące wynikiem nieleczonych chorób w jej obrębie, mogą też przyczynić się do choroby nowotworowej jelita grubego oraz okrężnicy.

Paradontoza

Im wcześniej wykryta, tym większe szanse na jej wyleczenie i uniknięcie utraty zębów. Niestety, pierwsze objawy paradontozy przez długi czas trudne są do zauważenia przez pacjenta, stąd tak ważne są cykliczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.
Najgroźniejsze jest trzecie stadium paradontozy, które objawia się znacznie obniżonym poziomem kości oraz ropniami na dziąsłach. Do tego pojawia się ból w trakcie spożywania ciepłych i zimnych pokarmów, a w ustach wyczuwalny jest niesmak.
Zaawansowane zmiany chorobowe, doprowadzają do znacznego osłabienia zarówno tkanki, jak i zębów, powodując ich ruchliwość i wypadanie.

Nieleczona paradontoza prowadzi również do wielu problemów w obrębie układu krwionośnego, serca, a także stawów. Przy zaawansowanej paradontozie wzrasta ryzyko zwężenia tętnic szyjnych oraz zwapnienia blaszek miażdżycowych. Utrudnia ona też leczenie cukrzycy, ponieważ rozregulowuje układ immunologiczny. Naukowo udowodniony jest także wpływ stanów zapalnych przyzębia na prawidłowe funkcjonowanie nerek.

Groźne choroby zębów i jamy ustnej a reumatoidalne zapalenie stawów

Paradontoza to niejedyny problem osób, które na nią cierpią. Okazuje się bowiem, iż u jej źródła stoi ta sama bakteria (Aggregatibacter actinomycetemcomitans), która prowadzi do infekcji wyzwalającej mechanizm rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Pacjenci, którzy na nie chorują, są bardziej predysponowani do zapadania na choroby przyzębia i odwrotnie – cierpiący z powodu paradontozy, częściej chorują na RZS. W dodatku u pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów często objawy paradontozy są bardziej nasilone.

Nieleczona paradontoza może skutkować nie tylko utratą zębów, ale również wieloma problemami w obrębie całego organizmu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka stomatologiczna w postaci odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt kontrolnych u dentysty, połączonych z zabiegami higienizacji.

Groźne choroby zębów i przyzębia a zdrowie mózgu

Kolejnym organem, na który wpływ mogą mieć groźne choroby zębów i jamy ustnej jest mózg. Japońscy naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują, iż mają one negatywny wpływ na jego zdrowie. Poza wcześniej wspomnianym zapaleniem opon mózgowych (do którego mogą przyczyniać się bakterie próchnicowe), choroby zębów i przyzębia w zaawansowanym stadium mogą zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Im bardziej zaawansowane jest stadium choroby występującej w obrębie jamie ustnej, tym szybciej postępuje zanik objętości hipokampa, czyli tej części mózgu, która odpowiada za pamięć długotrwałą i przestrzenną. Sprzyja temu również utrata zębów, która może być spowodowana chociażby postępującą paradontozą.
Ta korelacja działa również w drugą stronę, ponieważ pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera mają większą skłonność do zapadania na choroby przyzębia.

Istnieją również badania, które potwierdzają związek pomiędzy chorobami zębów i przyzębia a udarem niedokrwiennym mózgu. Według nich, zaawansowane zapalenie przyzębia może choćby dwukrotnie zwiększać ryzyko wystąpienia udaru, spowodowanego zakrzepem lub zatorem. Patogeny będące przyczyną stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej mogą bowiem wpływać negatywnie na stan naczyń krwionośnych w obrębie głowy.

Nowotwór jamy ustnej

Groźne choroby zębów i jamy ustnej w postaci nowotworów, należą do rzadkości. W Polsce co roku diagnozowanych jest kilka ponad tysiąc osób, z czego 2/3 przypadków zachorowań okazuje się śmiertelna. Pierwsze symptomy rozwijającej się choroby zwykle nie są niepokojące i łatwo je przeoczyć.
Do najbardziej charakterystycznych i najczęstszych objawów nowotworu jamy ustnej zaliczamy:

  • guzki,
  • białe/czerwone plamki,
  • wrzody na bocznej powierzchni języka lub na dolnej czerwieni wargowej.

Gdy chodzi o nowotwór policzka, to znajduje się on najczęściej przy ujściu ślinianki. Z kolei nowotwór dna jamy ustnej, uwidacznia się w jej bocznym fragmencie.
Nowotwór jamy ustnej bardzo gwałtownie daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, co objawia się powiększonym guzem na szyi. Może również dawać przerzuty do klatki piersiowej oraz jamy brzusznej. To powód, dla którego nie należy lekceważyć żadnych zmian występujących w obrębie jamy ustnej.

Jak widzisz, groźne choroby zębów i jamy ustnej mogą wyrządzić wiele szkód, dlatego żadnej zmiany chorobowej nie można lekceważyć. Wręcz przeciwnie – gdy tylko zauważysz pierwsze objawy, jak najszybciej udaj się do dentysty. I choć wciąż wielu osobom tak trudno pokonać lęk i regularnie zgłaszać się na przegląd jamy ustnej, to na pewno warto to robić. Rola profilaktyki w przeciwdziałaniu groźnym chorobom zębów i jamy ustnej jest nieoceniona i zawsze jest ona lepsza od choćby najlepszego leczenia. Tym bardziej jeżeli pomaga uniknąć groźnych powikłań w obrębie pozostałych organów i układów w organizmie.

Źródła:

  1. https://pl.dental-tribune.com/news/choroby-przyzebia-moga-zwiekszac-ryzyko-chorob-sercowo-naczyniowych-zadbaj-o-zdrowie-jamy-ustnej/
  2. https://professional.sunstargum.com/pl-pl/aktualnosci-i-wydarzenia/zrozumienie-roli-bakterii-jamy-ustnej-w-raku-jelita-grubego.html
  3. https://pulsmedycyny.pl/medycyna/neurologia/jak-zapalenie-przyzebia-wplywa-na-mozg-znaczenie-ma-liczba-chorych-zebow-badanie/
  4. https://precisdent.pl/blog/prochnica-choroby-dziasel-przyzebia-a-udar-mozgu
Idź do oryginalnego materiału