GIF: Poprawia się dostępność leków z metylofenidatem. Adrenalina na wyczerpaniu

mgr.farm 4 godzin temu

GIF co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienia wyników analizy dostępności produktów leczniczych. Opierają się one na danych z aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz na informacjach pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

GIF: Problemy z adrenaliną, lepiej z klobazamem

Z komunikatu GIF-u wynika, iż poprawia się sytuacja z preparatami zawierającymi w składzie substancję czynną clobasamum. To substancja psychotropowa wskazana w krótkotrwałym leczeniu stanów lękowych oraz bezsenności.

Dostawa produktu leczniczego z substancją clobasamum, w dawce 10 mg po 20 tabl., zadeklarowana na bieżący miesiąc została przyjęta na stan hurtowni farmaceutycznej i będzie podlegała dalszej dystrybucji. Dostępność leku dla pacjentów ulegnie poprawie. – piszą przedstawiciele GIF-u.

Niestety, na razie nie ma szans na poprawę dostępności preparatów z adrenaliną w postaci ampułkostrzykawki.
Dostępność roztworu do wstrzykiwań z substancją adrenalinum w dawce 300 µg/0,3 ml, 1 amp.-strzyk. 1 ml jest utrudniona (produkt został objęty przez podmiot odpowiedzialny stałym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu), a zapasy są na wyczerpaniu i zgromadzone głównie na stanach aptek ogólnodostępnych. – czytamy w komunikacie GIF-u.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podkreśla, iż jako preparaty zastępcze rekomendowane są produkty w postaci roztworu do wstrzykiwań (1 wstrzykiwacz 2 ml) z substancją epinephrinum w dawkach 0,15 mg oraz 0,3 mg, a także roztwór do wstrzykiwań z adrenalinum, 1 mg/ml, w opakowaniu 10 amp. po 1 ml.

Metylofenidat i sulfasalazyna znów dostępne dla pacjentów

GIF informuje ponadto, iż podmioty odpowiedzialne zrealizowały dostawy produktów leczniczych zawierających następujące substancje:

  • methylphenidati hydrochloridum – w dawkach 10 mg i 30 mg, w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu, po 30 sztuk,
  • sulfasalazinum – w dawce 500 mg, w postaci tabletek dojelitowych, po 100 sztuk.

W związku z tym inspekcja przewiduje, iż już niedługo dostępność powyższych preparatów w aptekach powinna ulec poprawie.

Źródło: Główny Inspektor Farmaceutyczny

Idź do oryginalnego materiału