W sobotę, 12 lipca, o godz. 10 w budynku CMI UCK (ul. Smoluchowskiego 17) odbędzie się Akademia Pacjenta poświęcona rzadkim nowotworom krwi. Lekarki hematologii UCK opowiedzą pacjentom o nowoczesnych metodach leczenia chłoniaka i szpiczaka oraz odpowiedzą na pytania. Może się zapisać 50 osób. Udział jest bezpłatny, rejestracja online. Szczegóły poniżej.
Wykłady dla pacjentów
W sobotę, 12 lipca, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej (ul. Smoluchowskiego 17) odbędzie się Akademia Pacjenta – czyli spotkanie skierowane do osób zmagających się z nowotworami krwi i szpiku kostnego oraz ich bliskich.
Akademia Pacjenta łączy wykłady ekspertów z dziedziny hematologii z otwartą, partnerską rozmową z pacjentami. Spotkanie na UCK będzie skoncentrowane wokół szpiczaka plazmocytowego, ale także rzadkich nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego m.in. makroglobulinemii Waldenströma, chłoniaków indolentnych, chłoniaka grudkowego, chłoniaka strefy brzeżnej (MZL) czy przewlekłej białaczki limfocytowej. To choroby o powolnym, przewlekłym przebiegu, które wymagają uważnego, długoterminowego prowadzenia.
Kto wystąpi?
Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładów uznanych ekspertek z dziedziny hematologii – dr n. med. Agaty Tyczyńskiej oraz lek. Agaty Ogłozy.
Wykłady:
- dr n. med. Agaty Tyczyńskiej o leczeniu szpiczaka plazmocytowego
- lek. Agaty Ogłozy o nowoczesnych metodach leczenia chłoniaków
Wykład lek. Agaty Ogłozy pt. „Nowoczesne metody leczenia chłoniaków – co przynosi przyszłość” przybliży uczestnikom aktualne strategie terapeutyczne oraz kierunki rozwoju leczenia chorób hematologicznych – również tych ultrarzadkich.
– Hematologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Każdego roku pojawiają się nowe opcje terapeutyczne, leki celowane, immunoterapie. To ogromna szansa szczególnie dla pacjentów z rzadkimi rozpoznaniami, takimi jak makroglobulinemia Waldenströma czy chłoniak strefy brzeżnej (MZL). Jeszcze kilka lat temu te choroby pozostawały w cieniu – dziś dzięki rozwojowi nauki i wzrastającej świadomości, coraz częściej możemy mówić o leczeniu „szytym na miarę” dla wszystkich pacjenta i terapiach w formie tabletki, dzięki czemu chory może przyjmować leczenie we własnym domu – mówi lek. Agata Ogłoza, doktorantka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarka w trakcie specjalizacji z hematologii.
To nie wszystko!
W programie gdańskiej edycji Akademii Pacjenta znajdą się także wykłady o aktywności fizycznej, diecie odpowiedniej dla pacjentów hematoonkologicznych; będzie także możliwość indywidualnych rozmów z przedstawicielami Fundacji Carita.
Jak się zapisać?
Zapisy online dostępne są TUTAJ. W spotkaniu może wziąć udział 50 osób. Początek o godz. 10. Wykłady i spotkania potrwają do godz. 14.15.