Europejski Tydzień Szczepień przypada w tym roku w dniach 27 kwietnia – 3 maja. Osoby przebywające na terenie RP są zobowiązane do poddania się szczepieniom ochronnym przeciwko chorobom zakaźnym, jak również do poddania się szczepieniom w sytuacjach szczególnych, tj. wskutek ogłoszenia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego. Na rodzicach lub opiekunach prawnych spoczywa odpowiedzialność za realizację obowiązku zaszczepienia dzieci.
Główny Inspektor Sanitarny podaje w formie komunikatu, publikowanego do dnia 31 października, program szczepień ochronnych na kolejny rok. Program ten zawiera szczegółowy schemat stosowania poszczególnych szczepionek oraz wskazania do szczepień obowiązkowych i zalecanych. Dokument stanowi wytyczne dla lekarzy i innych pracowników medycznych, którzy realizują szczepienia.
Nadzór nad prawidłowością ustalania zakresu i terminów szczepień ochronnych oraz sprawowanie nadzoru w tym zakresie prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Szczepienia dorosłych są tak samo ważne jak szczepienia dzieci. W przypadku wielu chorób zakaźnych, nieuodpornieni dorośli są narażeni na zachorowania i powikłania w większym stopniu niż dzieci. Historia szczepień zapisana w książeczce szczepień i/ lub karcie uodpornienia pozwala ocenić, jakie szczepienia otrzymaliśmy w przeszłości, czy podano wszystkie wymagane dawki i o ile to konieczne, uzupełnić brakujące szczepienia.
W Polsce szczepienia obowiązkowe, bezpłatne realizowane są do 19 roku życia.
Więcej informacji na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gis/szczepienia-ochronne-w-polsce
Sławomir Biesiekierski
Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Pułtusku
EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ – broszura do pobrania