Szpital św. Łukasza w Bolesławcu jest drugim szpitalem w Polsce, w którym lekarze wykonują zabiegi w asyście robota chirurgicznego HUGO RAS.
Szpital św. Łukasza w Bolesławcu oficjalnie rozpoczął nowy rozdział w historii swojej działalności – wszedł w erę chirurgii robotycznej. 31 marca 2025 r. wykonano w nim pierwszy zabieg u pacjenta z rakiem jelita grubego – hemikolektomię prawostronną. Pierwsza operacja robotowa odbyła się na nowym, specjalistycznym bloku operacyjnym, w pełni przystosowanym do potrzeb nowoczesnej chirurgii robotycznej. “Nowoczesne leczenie w chirurgii to przede wszystkim chirurgia robotyczna, która zapewnia naszym pacjentom wysoką jakość leczenia. Cieszymy się, iż mogliśmy dołączyć do grona szpitali, które wykorzystują technologię robotyczną – tak jak w ośrodkach klinicznych” – podkreśla Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu. Szpital w Bolesławcu jest pierwszym szpitalem powiatowym, który zakupił robota chirurgicznego.
“Chirurgia robotyczna poprawia jakość i wyniki leczenia w chirurgii onkologicznej” – podkreśla dr n. med. Wojciech Hap, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu, który wykonał pierwsza operację.
System HUGO RAS, produkowany przez firmę Medtronic, jest systemem modułowym, który składa się z czterech niezależnych ramion oraz otwartej konsoli, przy której pracuje chirurg. Pierwszy taki robot w Polsce działa już w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Jastrzębiu-Zdroju od grudnia 2025. Zabiegi w asyście robotów chirurgicznych wykonuje w Polsce już około 85 placówek. Większość z nich używa robotów da Vinci, kilkanaście posiada roboty Versius. Już ponad 10 polskich szpitali ma więcej niż jeden system a Centrum Onkologii w Bydgoszczy – choćby trzy.