Do stomatologa na czterech łapach

dentonet.pl 17 godzin temu
Zdjęcie: Do stomatologa na czterech łapach


Już dawno większość z nas przestała postrzegać psy jako stróżów naszych domów czy ożywione zabawki. Coraz częściej pies jest traktowany jak członek rodziny, o którego się dba i rozumie jego potrzeby – także te zdrowotne, i odpowiednio je zaspokaja.

Mimo iż przybywa sklepów z karmą, zabawkami, akcesoriami i ubrankami dla naszych czworonożnych przyjaciół, temat zdrowia jamy ustnej psów wciąż bywa niedoceniany przez opiekunów. A podobnie jak w przypadku człowieka, odgrywa ono bardzo istotną rolę w ogólnym stanie zdrowia psa. Warto o tym pamiętać, tym bardziej iż problemy stomatologiczne psów są powszechne i mogą być przyczyną dolegliwości bólowych, trudności w jedzeniu oraz prowadzić do poważnych chorób ogólnoustrojowych.

Płytka nazębna wrogiem nie tylko człowieka

Najczęstszą i jednocześnie najbardziej zaniedbywaną dolegliwością jest choroba przyzębia, która dotyka większość psów po 3. roku życia. Jej rozwój rozpoczyna się od gromadzenia się płytki nazębnej, która z czasem przekształca się w kamień nazębny. Kamień ten sprzyja namnażaniu się bakterii i prowadzi do zapalenia dziąseł, a w bardziej zaawansowanym stadium do uszkodzenia tkanek przyzębia i rozchwiania zębów.

Aby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego na psim uzębieniu, kluczowa jest regularna higiena jamy ustnej. Najskuteczniejszą metodą jest codzienne szczotkowanie zębów psa przy użyciu specjalnej pasty enzymatycznej przeznaczonej dla zwierząt (nasze pasty są toksyczne dla psów!). jeżeli codzienne szczotkowanie nie jest możliwe, warto robić to przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Dodatkowym wsparciem są specjalne gryzaki dentystyczne, karmy stomatologiczne oraz preparaty dodawane do wody lub dosypywane do karmy, które ograniczają rozwój płytki bakteryjnej. Warto też unikać dawania psu bardzo twardych przedmiotów (np. kości), które mogą powodować złamania zębów, a niekoniecznie usuwają płytkę skutecznie. Ważnym elementem profilaktyki są także regularne kontrole u lekarza weterynarii oraz profesjonalne zabiegi sanacji (usuwanie kamienia ultradźwiękami pod narkozą) co 1–2 lata.

Kamień twardszy niż psi ząb

Innym poważnym problemem stomatologicznym „najlepszego przyjaciela człowieka” są złamania zębów, szczególnie kłów i przedtrzonowców, co często jest skutkiem gryzienia twardych przedmiotów, takich jak kości czy kamienie. Złamany ząb to nie tylko źródło bólu, ale również otwarte wrota dla bakterii, które mogą dostać się do wnętrza zęba i wywołać zapalenie miazgi lub ropień okołowierzchołkowy. Nieleczone mogą prowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia – szczególnie w przypadku zębów górnych.

Mops z wadą zgryzu

Warto też zwrócić uwagę na nieprawidłowości zgryzowe, które szczególnie często występują u coraz popularniejszych także w Polce ras brachycefalicznych, takich jak buldogi czy mopsy. Nieprawidłowe ustawienie zębów może powodować rany dziąseł, przedwczesne ścieranie zębów, jak również utrudniać naturalne oczyszczanie jamy ustnej poprzez żucie.

Psy o skróconej kufie są również bardziej narażone na zatrzymywanie zębów mlecznych, co może prowadzić do problemów z wyrzynaniem zębów stałych i dalszych powikłań ortodontycznych.

Czerniak jamy ustnej, rak płaskonabłonkowy i mięsaki

Innym problemem, częstym u czworonogów, są nowotwory jamy ustnej, które mogą przybierać zarówno formy łagodne, jak i złośliwe. Guzy jamy ustnej u psów często rozwijają się niezauważenie, a ich objawy, takie jak ślinotok, trudności w jedzeniu czy nieprzyjemny zapach z pyska, bywają mylone z mniej groźnymi schorzeniami. Wczesne wykrycie nowotworu znacznie zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie, dlatego regularne kontrole u weterynarza są niezwykle ważne.

Na nowotwory jamy ustnej najbardziej narażone są psy ras dużych, takie jak bokser, doberman, rottweiler, golden retriever czy labrador. W szczególności u bokserów i dobermanów istnieje duże ryzyko rozwoju mięsaków tkanek miękkich w jamie ustnej. Na rozwój guzów w obrębie jamy ustnej bardziej podatne są także psy z krótkimi pyskami – ze względu na specyficzną budowę anatomiczną ich pyska i jamy ustnej. Ponadto nowotwory jamy ustnej, takie jak czerniak, mięsak tkanek miękkich czy rak płaskonabłonkowy, są częstsze u starszych psów, zwłaszcza tych ras, które mają większą skłonność do rozwoju nowotworów.

Stomatologia weterynaryjna to niezwykle ważny, choć często pomijany aspekt opieki nad psem. A nieleczone choroby zębów i przyzębia czworonogów mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby czy serca na skutek rozprzestrzeniania się bakterii przez krwiobieg. Najczęstsze problemy, takie jak choroba przyzębia, złamania zębów, nieprawidłowości zgryzowe i nowotwory jamy ustnej, wymagają uwagi tak opiekuna psa, jak i lekarza weterynarii. Natomiast kluczem do zdrowia i komfortu życia czworonoga pozostaje regularna profilaktyka, odpowiednia dieta oraz konsultacje stomatologiczne.

Źródło: https://www.aaha.org/

Idź do oryginalnego materiału