Prokurator generalna Liz Murrilla wszczęła postępowanie z kilku powodów. Zdaniem Murrilla firma CVS oszukuje klientów, nadużywa posiadane dane o pacjentach oraz wykorzystuje własną pozycję, aby osłabić niezależne apteki. W złożonych pozwach pojawiają się prośby m.in. o odszkodowania dla małych aptek czy też nałożenie kar cywilnych na korporację.
Czy rzeczywiście CVS oszukuje klientów?
Głównym powodem, dla którego prokurator Murrilla rozpoczęła śledztwo, jest sytuacja z 11 czerwca 2025 roku. Tego dnia firma CVS wysłała tysiące wiadomości tekstowych do mieszkańców Luizjany. W treści przesłanych SMS-ów znalazło się ostrzeżenie, iż koszty leków niedługo wzrosną, wszystkie apteki w stanie zostaną zamknięte, a farmaceuci mogą stracić pracę. Wszystko to z powodu planowanego projektu ustawy, który ma zabraniać przedsiębiorstwom równoczesnego posiadania punktów sprzedaży produktów leczniczych i zarządców świadczeniami farmaceutycznymi. Firma wysłała wiadomości tym samym kanałem, którym pacjenci otrzymują powiadomienia np. o odbiorze leku na receptę.
- Czytaj również: USA. Niezależne apteki gromadzą zapasy leków
Projekt ustawy nie jest bezpodstawny. Wedle ubiegłorocznego raportu Federalnej Komisji Handlu (FTC) menadżerowie ds. biznesu aptecznego (PBM) mogą nielegalnie czerpać zyski. Mowa tu o sztucznym zawyżaniu kosztów leków i intencjonalnym ograniczaniu liczby aptek w określonych rejonach np. głównej ulicy miasta. SMS-y wysyłane przez CVS zawierały linki do projektu listu będącego wezwaniem ustawodawców do odrzucenia planowanego projektu zmiany przepisów. Zdaniem gubernatora Jeffa Landry’ego firma wykorzystała zgromadzone dane kontaktowe o klientach, aby promować konkretne poglądy polityczne. Zwłaszcza iż według danych FTC korporacja CVS dominuje na rynku i przetwarza około 8 z 10 wniosków o leki na receptę. Choć prawo nie zostało uchwalone, to gubernator będzie dążył do jego przywrócenia.
Zarzutów jest znacznie więcej, ale CVS nie dostrzega problemu
Pozwy przeciwko CVS oskarżają firmę o szereg innych kwestii. Mowa tu o:
- Nakładaniu nieetycznych i wygórowanych opłat na małe i niezależne apteki.
- Podnoszeniu kosztów programów zdrowia publicznego stanu Luizjana i jego obywateli.
- Systematycznym niedopłacaniu niezależnym aptekom w Luizjanie do punktu trudności ekonomicznych.
- Wykorzystywaniu własnej pozycji dla wykluczania tańszych leków na rzecz markowych produktów leczniczych, które mają wysokie rabaty i wysokie ceny.
Zdaniem CVS aktualna struktura korporacji umożliwia lepszy dostęp i przystępność cenową dla pacjentów. Firma poinformowała, iż jej apteki przez cały czas pozostają miejscem o najniższych kosztach. Co więcej, jest także kluczowym partnerem w obniżaniu kosztów leków na receptę dla mieszkańców Luizjany. Na dodatek usunięcie aptek CVS ze stanu Luizjana zwiększyłaby koszty o ponad 4,6 miliona dolarów.
Gubernator Landry zapowiedział, iż ma zamiar wnioskować o wprowadzenie nowych przepisów — wymierzonych stricte w sieć CVS.
Źródła:
- https://apnews.com/article/louisiana-cvs-lawsuit-text-message-liz-murrill-landry-38cfcac6ff3bed3ce6358ca7bab34214
- https://www.independent.co.uk/news/world/americas/cvs-investigation-lobbying-text-messages-customers-b2769824.html
MGR.FARM©