Chociaż może się to wydawać obrzydliwe, naukowcy zaczynają coraz częściej badać woskowinę z uszu, aby lepiej zrozumieć różne choroby i schorzenia, takie jak rak, choroby serca czy zaburzenia metaboliczne jak cukrzyca typu 2. Woskowina powstaje z wydzielin z dwóch rodzajów gruczołów w uszach i miesza się z włosami, martwym naskórkiem i innymi resztkami, zanim uzyska swoją znamienną konsystencję.
Woskowina ma różne funkcje, w tym utrzymanie kanału słuchowego w czystości i zapobieganie dostawaniu się do naszych uszu bakterii, grzybów, a choćby owadów.
W ostatnich latach badacze odkryli, iż woskowina może dostarczać wiele informacji na temat naszego zdrowia. Na przykład osoby o europejskim lub afrykańskim pochodzeniu mają zwykle lepką, pomarańczową woskowinę, podczas gdy 95% ludzi z Azji Wschodniej mają suchą, szarą woskowinę.
Woskowina może również dostarczać wskazówki na temat różnych chorób.
Badacze zaczynają też badać, czy analiza woskowiny może pomóc w diagnozowaniu trudnych do zdiagnozowania chorób, takich jak choroba Ménière’a, schorzenie ucha wewnętrznego powodujące zawroty głowy i utratę słuchu.
Przede wszystkim, naukowcy uważają, iż zrozumienie woskowiny może pomóc nam zrozumieć więcej o naszym metabolizmie i potencjalnych zaburzeniach zdrowia.