Bydgoszcz: Maj równości, różnorodności i praw człowieka

razemztoba.pl 12 godzin temu

Warsztaty, porady, wykłady i spotkania dla dzieci, młodzieży, seniorów a także dla rodzinprzez cały maj Bydgoszcz będzie świętować równość, różnorodność i prawa człowieka. Symbolicznie podświetlony zostanie ratusz. Wstęp jest wolny.

Równość, różnorodność, prawa człowieka – to piękne i ważne hasła, to jednak także zadania i wyzwania, wymagające uwagi, otwartości, ale również kompetencji i wiedzy. Dlatego w tegorocznym harmonogramie majowych wydarzeń znalazły się zarówno spotkania, dyżury, warsztaty, jak i działania kulturalne, dedykowane zarówno dzieciom, młodzieży, rodzinom oraz seniorom.

Wszystkie wydarzenia realizowane są w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Gdańskiej 5.

Do Bydgoszczy przyjadą również przedstawicielki i przedstawiciele Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich, którzy odbędą w grodzie nad Brdą dwudniowe posiedzenie. W posiedzeniu gościnny udział wezmą również samorządowe pełnomocniczki i pełnomocnik ds. równego traktowania. Europejski Miesiąc Różnorodności obchodzony jest w Unii Europejskiej od 2020 r.

Dyżur interwencyjny będzie pełniła Bydgoska Rada ds. Praw Człowieka i Równego Traktowania. Osoby potrzebujące wsparcia zaprasza się 6 maja (wtorek) w godz. 16.00-18.00 do Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

Szczegółowy program wydarzeń:

„Spotkania na styku kultur-integracja i równość w Bydgoszczy”

16 maja (piątek) w godz. 17.00-20.00 w przestrzeni Młynów Rothera zorganizowane zostanie spotkanie „Krąg równości” sprzyjające wymianie doświadczeń na temat praw migrantów, równości i integracji. Będzie to wieczorne, otwarte spotkanie podczas którego uczestnicy i uczestniczki wysłuchają krótkich wystąpień osób migranckich na temat ich drogi do Bydgoszczy, trudności, sukcesach i tym, czym dla nich jest równość i przynależność. Następnie odbędzie się moderowana rozmowa z udziałem publiczności. Spotkaniu towarzyszyć będzie praca grupowa sprzyjająca poznaniu się, rozmowie o łączących poszczególne osoby wartościach.

Ponadto na Wyspie Młyńskiej albo w Parku Kazimierza Wielkiego odbędzie się piknik z kulturą, któremu towarzyszyć będzie muzyka, kuchnia, otwarta sesja relaksacyjno-ruchowa z elementami jogi prowadzona po polsku i rosyjsku. Planowany termin: sobota 17 maja lub 24 maja. Uczestnicy zostaną zaproszeni do przyniesienia słodkości i przekąsek typowych dla swoich kultur, by podzielić się smakami i historiami z dzieciństwa. Całość dopełnią warsztaty z komunikacji międzykulturowej i rozwiązywania konfliktów, które odbędą się w środę 28 maja w godz. 17.30-20.30 w Studio IntoMotion (ul. Kujawska 8). Organizatorem wydarzenia „Spotkania na styku kultur-integracja i równość w Bydgoszczy” jest stowarzyszenie zwykłe „Wspólne Niebo”.

„Obserwuję i tworzęmój świat przed Wami otworzę”

Celem projektu jest podkreślenie równych praw człowieka pomimo różnorodnych potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem praw osób z niepełnosprawnościami. Projekt łączy w sobie warsztaty plastyczno-literackie skierowane do osób z różnorodnymi zaburzeniami psychospołecznymi, działania z zakresu Treningu Umiejętności Społecznych, wystawę prac plastycznych oraz twórczości literackiej przygotowanych przez uczestników warsztatów. Spotkania warsztatowe odbędą się w następujących terminach: 17 maja (sobota) w godz. 10.00-14.00, 23 maja (piątek) w godz. 10.00-14.00 oraz 30 maja (piątek) w godz. 10.00-14.00. Wystawa prac plastyczno-literackich dostępna będzie w BCOPW „Gdańska 5” od 9 czerwca. Organizatorem wydarzenia „Obserwuję i tworzę – mój świat przed Wami otworzę” jest Fundacja na Rzecz Osób Potrzebujących Świetlik.

Miesiąc maj czas pamięci o deportacji Tatarów Krymskich

Celem projektu jest promocja kultury krymskotatarskiej. W miesiącu maju przypada rocznica deportacji Tatarów Krymskich do innych republik ZSRR, głównie do Uzbekistanu, która miała miejsce w 1944 r. Zaplanowane do realizacji w BCOPW „Gdańska 5” w dniu 20 maja w godzinach 17.00-19.30 wydarzenia obejmować będą: pokazy filmów, panel dyskusyjny o historii Tatarów Krymskich i ich obecnej sytuacji, koncert muzyki krymskotatarskiej. Planowana jest również wystawa na ulicy Mostowej lub na Starym Rynku. Organizatorem wydarzenia Miesiąc maj czas pamięci o deportacji Tatarów Krymskich jest Stowarzyszenie Krymskotatarskie QORANTA.

Dzień Kultury Afrykańskiej

W piątek, 16 maja w godz. 17.00-19.00 w BCOPW „Gdańska 5” odbędzie się debata o życiu w Polsce, trudnościach, wyzwaniach dla mieszkańców państw afrykańskich, warsztaty afrykańskiego rękodzieła oraz pokaz artystyczny. Organizatorem wydarzenia Dzień Kultury Afrykańskiej jest Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne Oddział Terenowy w Bydgoszczy.

W ramach obchodów Maja Miesiąca Równości, Różnorodności i Praw Człowieka Slavos-Słowiańska Pracownia Kultury i Dialogu zrealizuje reportaż filmowy promujący tematykę równościową na poziomie lokalnym, współpracę obcokrajowców. Celem projektu jest ocieplenie wizerunku obcokrajowców zamieszkałych w Bydgoszczy. Odbiorcami filmu będzie głównie młodzież. Powstanie filmu poprzedzą warsztaty, w rezultacie których powstanie scenariusz filmu.

Szczegółowe informacje oraz program dostępne są TUTAJ.

UM Bydgoszcz
Idź do oryginalnego materiału