Naukowcy z Carnegie Mellon University dokonali przełomu w dziedzinie inżynierii tkankowej. Dzięki technologii bioprinting 3D unaczynionej tkanki udało się po raz pierwszy stworzyć w pełni biologiczny model z kolagenu oraz białek ECM. Otwiera to nowe możliwości w leczeniu chorób takich jak cukrzyca typu 1.
Bioprinting 3D unaczyniona tkanka – nowa jakość w inżynierii medycznej
Zespół Science Advances zaprezentował trzustkopodobną strukturę, zdolną do wydzielania insuliny w odpowiedzi na zmiany poziomu glukozy. Tego typu bioprinting 3D unaczynionej tkanki może w przyszłości umożliwić regenerację uszkodzonych narządów lub opracowanie nowych terapii dla pacjentów z cukrzycą typu 1.
Kluczowym osiągnięciem było stworzenie miniaturowych kanałów przepływowych przypominających naczynia krwionośne, o średnicy choćby 100 mikrometrów. Tak wysoką rozdzielczość i wierność struktur uzyskano dzięki jednofazowemu procesowi druku 3D oraz zastosowaniu bioatramentów zawierających kolagen i komórki.
Co dalej? Bio pringing 3D w praktyce klinicznej
Technologia FRESH jest w tej chwili rozwijana komercyjnie przez FluidForm Bio, spin-off Carnegie Mellon University. Wstępne badania na zwierzętach wykazały, iż wydrukowana w ten sposób tkanka może skutecznie leczyć cukrzycę typu 1. Firma planuje rozpocząć badania kliniczne na ludziach w ciągu najbliższych kilku lat.
Zespół naukowców zapowiedział również otwarcie technologii dla innych laboratoriów, by przyspieszyć rozwój terapii dla różnych chorób i dalsze doskonalenie systemów unaczynionych tkanek.