W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej po raz pierwszy przeprowadzono zabieg plastyki wyrostków rylcowatych kości skroniowych u pacjentki z rozpoznaniem tzw. zespołu Eagla. W trakcie operacji wykorzystano anatomiczny model podstawy czaszki, wykonany w technologii druku 3D, który umożliwił precyzyjne zaplanowanie procedury chirurgicznej.

Zabieg odbył się przy udziale prof. Adama Maciejewskiego oraz prof. Łukasza Krakowczyka. Zastępca kierownika Oddziału Laryngologii dr hab. n. med. Maciej Hajduga koordynował przygotowania i przebieg operacji.
„Objawy, które utrudniały pacjentce funkcjonowanie, stopniowo ustępują”
U pacjentki zdiagnozowano tzw. Zespół Eagla, rzadkie schorzenie, spowodowane nadmiernie długim wyrostkiem rylcowatym.
– Jego symptomy, czyli kłucie w szyi przy ruchach głowy, kłucie w gardle czy też objawy neurologiczne są związane z wydłużonym wyrostkiem rylcowatym kości skroniowej. To bardzo rzadkie schorzenie – podkreślił dr Hajduga.
Jak dodał specjalista, operację wykonano jednocześnie przez lewą i prawą stronę jamy ustnej. Ponadto specjaliści dzięki wydrukowaniu modelu anatomicznego podstawy czaszki na drukarce 3D mogli szczegółowo zaplanować operację.
– Pacjentka już wcześniej miała usunięte migdałki podniebienne z innych powodów, więc dostęp był uproszczony. Zabieg był jednorazowy i nie trzeba go powtarzać. Pacjentka pozostało w stadium rekonwalescencji. Efekty operacji zaczynają być widoczne. Objawy, które utrudniały pacjentce funkcjonowanie, stopniowo ustępują – wyjaśnił.
Czym jest Zespół Eagla?
Wyrostek rylcowaty to wydłużony fragment kości na podstawie czaszki, do którego przyczepione są więzadła i mięśnie potrzebne do przełykania. W niezwykle rzadkiej jednostce chorobowej, jaką jest Zespół Eagla, wyrostek ten może być wydłużony, a u niektórych pacjentów pojawia się przewlekły ból.
Zespół Eagla to okresowy ucisk tkanek, nerwów i naczyń krwionośnych. Wydłużony wyrostek rylcowaty może być wrodzony lub powstać jako następstwo urazów lub operacji chirurgicznych. Najczęstszym objawem choroby jest ból w przednio-bocznej okolicy szyi i gardła, zwykle jednostronny oraz nasilający się podczas przełykania, ziewania, poruszania głową czy uciśnięciu migdałka. Dolegliwości bólowe mogą promieniować do żuchwy, ucha, podstawy języka, a także całej głowy i szyi. Inne objawy to także wrażenie przeszkody w gardle, szumy i piski uszne.
Diagnostyka Zespołu Eagla polega na przeprowadzeniu klasycznego zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej szyi, co pozwala na uwidocznienie wydłużonego wyrostka rylcowatego. Leczenie obejmuje operacyjne wycięcie wyrostka rylcowatego z dostępu przez jamę ustną lub nacięcie na szyi. Coraz częściej stosuje się również technikę endoskopową. U pacjentów, u których leczenie chirurgiczne jest przeciwwskazane lub nieskuteczne stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwpadczkowe oraz ostrzykiwanie glikokortykosteroidami.
Źródła: ms.bielsko-biala.pl, instytutleczeniabolu.pl