Beksmarylimab w leczeniu MDS, AML i CMML

termedia.pl 22 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Wstępna ocena beksmarylimabu w skojarzeniu z terapią standardową w nowotworach mieloidalnych – analiza danych z badania BEXMAB fazy I/II.



Beksmarylimab (BEX) to humanizowane przeciwciało monoklonalne klasy IgG4, skierowane przeciwko Clever-1 – punktowi kontrolnemu makrofagów, który odgrywa istotną rolę w nowotworach mieloidalnych. Nadekspresja Clever-1 w komórkach szpiku wiąże się z niekorzystnym rokowaniem, natomiast jego hamowanie może ograniczać proliferację komórek białaczkowych i zwiększać wrażliwość na leczenie wenetoklaksem.

Badanie BEXMAB (NCT05428969) to trwające, wieloośrodkowe badanie kliniczne fazy I/II, którego celem jest ocena bezpieczeństwa, tolerancji i wstępnej skuteczności beksmarylimabu w połączeniu z leczeniem standardowym (azacytydyna lub azacytydyna z wenetoklaksem) u pacjentów z zespołem mielodysplastycznym (MDS), przewlekłą białaczką mielomonocytową (CMML) oraz ostrą białaczką szpikową (AML), zarówno w pierwszej linii, jak i po niepowodzeniu wcześniejszych terapii.

W fazie I zastosowano schemat eskalacji dawki zgodnie z modelem BOIN (Bayesian Optimal Interval), badając cztery poziomy dawek BEX, począwszy od 1 mg/kg. Lek podawano raz w tygodniu w 28-dniowych cyklach w pierwszych trzech cyklach, a następnie co dwa tygodnie, do progresji choroby lub wystąpienia niedopuszczalnej toksyczności.

Do 13 lutego 2023 r. w badaniu uczestniczyło 14 pacjentów:

  • 10 osób w grupach z terapią podwójną (BEX + azacytydyna: 1 mg/kg i 3 mg/kg),
  • 4 osoby w grupie z terapią potrójną (BEX + azacytydyna + wenetoklaks: 1 mg/kg).

Zdarzenia niepożądane występowały głównie w stopiniu 1.–2., nie notowano przypadków toksyczności co najmniej 3. stopnia ani ograniczających dawkę (DLT) związanych z BEX.

Wstępne wyniki skuteczności w grupie podwójnej z dawką 1 mg/kg wykazały:

  • całkowitą remisję (CR) u pacjenta z MDS w pierwszej linii leczenia,
  • częściową remisję (PR) u chorego po niepowodzeniu terapii HMA (MDS),
  • CRi (częściową remisję hematologiczną) oraz stabilizację choroby (SD) u pacjentów z nawrotową/oporną AML.

Analiza biomarkerów u 4 pacjentów wykazała redukcję poziomu Clever-1 we krwi o maksymalnie 70 proc. oraz zmniejszoną ekspresję Clever-1 na komórkach blastycznych po terapii BEX.

Wstępne dane wskazują, że beksmarylimab jest dobrze tolerowany i nie zwiększa toksyczności w porównaniu ze standardowym leczeniem. Obserwowane odpowiedzi kliniczne sugerują jego potencjał terapeutyczny u pacjentów z MDS i AML, co zaowocowało przyznaniem przez FDA statusu leku sierocego w tych wskazaniach.

Badanie BEXMAB jest kontynuowane i ma na celu dalszą ocenę skuteczności oraz bezpieczeństwa beksmarylimabu w skojarzeniu z leczeniem standardowym u chorych na zaawansowane nowotwory mieloidalne, w tym MDS, przewlekłą białaczkę mielomonocytową (CMML) oraz AML.


Idź do oryginalnego materiału