Ambroksol to lek wykrztuśny i mukolityczny, powszechnie stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych. Jednak czy łatwo dostępny i dobrze znany preparat może okazać się przełomem w leczeniu choroby Parkinsona?
Ambroksol jest stosowany w zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc czy w leczeniu mukowiscydozy. Działa poprzez upłynnianie gęstej wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia jej odkrztuszanie i usuwanie.
Na łamach „JAMA Neurology” opublikowano badanie oceniające bezpieczeństwo, tolerancję i skuteczność ambroksolu w leczeniu otępienia związanego z chorobą Parkinsona (PDD). Było to 52-tygodniowe, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo, randomizowane badanie kliniczne przeprowadzone od lutego 2015 r. do czerwca 2023 r. Włączono do niego pacjentów z PDD w wieku powyżej 50 lat, którzy chorowali na chorobę Parkinsona od co najmniej roku przed pojawieniem się upośledzenia funkcji poznawczych, a stopień demencji oceniano jako łagodny lub umiarkowany.
Ambroksol okazał się bezpieczny i dobrze tolerowany u pacjentów z PDD. Nie stwierdzono jednak istotnych różnic między grupami pod względem poprawy funkcji poznawczych, ocenianych dzięki skal ADAS-Cog-13 i CGIC. U osób otrzymujących placebo zaobserwowano klinicznie istotne pogorszenie objawów neuropsychiatrycznych, podczas gdy pacjenci leczeni ambroksolem pozostali stabilni. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi były objawy ze strony przewodu pokarmowego.
Podsumowując, ambroksol wykazał korzystny profil bezpieczeństwa i możliwość stabilizacji objawów neuropsychiatrycznych u pacjentów z otępieniem parkinsonowskim. Choć nie zaobserwowano poprawy funkcji poznawczych, wyniki badania stanowią istotny krok w poszukiwaniu terapii modyfikujących przebieg PDD. Konieczne są dalsze, większe badania, aby określić potencjalną rolę ambroksolu w leczeniu otępienia związanego z chorobą Parkinsona.