Wakacje w Egipcie zakończone dramatem. Dwuletnia nabawiła się poważnej choroby
Wakacje, które miały być spełnieniem marzeń, zamieniły się w koszmar dla brytyjskiej rodziny. Ich dwuletnia córka, po powrocie z Egiptu, trafiła do szpitala z poważnym uszkodzeniem nerek. Przyczyną była groźna bakteria E. coli, którą dziewczynka najprawdopodobniej zaraziła się podczas pobytu w jednym z popularnych kurortów w Hurghadzie.
Rodzina wybrała się na wakacje pod koniec listopada 2024 r., licząc na relaks i odpoczynek w słonecznym Egipcie. Niestety, już w pierwszych dniach pobytu zaczęły się pojawiać intensywne dolegliwości jelitowe u wszystkich członków rodziny.
Wrócili z Egiptu. Dziecko zaraziło się groźną bakterią
Po powrocie do Wielkiej Brytanii objawy nasiliły się, a stan zdrowia 2-letniej dziewczynki gwałtownie się pogorszył. Rodzice wezwali pogotowie, a dziecko natychmiast trafiło pod opiekę lekarzy.
Po przeprowadzeniu badań lekarze szybko zdiagnozowali przyczynę problemów zdrowotnych. Okazało się, że dziewczynka została zakażona bakterią E. coli, która doprowadziła do poważnych powikłań, w tym uszkodzenia nerek. Dziecko wymagało dializ oraz czterokrotnego przetoczenia krwi. Obecnie musi codziennie przyjmować kwas foliowy oraz pozostawać pod stałą kontrolą nefrologiczną aż do pełnoletności.
Matka dziewczynki, w rozmowie z brytyjskimi mediami, opisała dramatyczne chwile, gdy widziała swoją córkę podłączoną do aparatury medycznej. — To był najtrudniejszy i najstraszliwszy moment w moim życiu – wyznała brytyjskim dziennikarzom.
Rodzice dziewczynki postanowili zatrudnić kancelarię prawną, aby zbadać okoliczności zakażenia i ewentualną odpowiedzialność właścicieli hotelu, w którym przebywali. Chcą dowiedzieć się, czy można było zapobiec tragedii i kto ponosi odpowiedzialność za narażenie ich dziecka na niebezpieczeństwo.
Czym jest bakteria E. coli i jakie są jej objawy?
Bakteria E. coli (Escherichia coli) to drobnoustrój, który naturalnie występuje w organizmach ludzi i zwierząt. Niektóre szczepy tej bakterii są jednak wyjątkowo groźne i mogą prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak: biegunka podróżnych, krwotocznego zapalenia okrężnicy, plamicy małopłytkowej, zapalenia płuc czy też do zakażenia układu moczowego.
Bakterią można się zarazić poprzez spożycie skażonej wody lub żywności, a także w kontakcie z osobami zakażonymi. Niewłaściwa higiena, zwłaszcza okolic krocza, może być przyczyną przeniesienia bakterii do układu moczowego.
Jak uniknąć zakażenia bakterią E. coli?
Higiena to kluczowy element w profilaktyce zakażeń E. coli. Aby zminimalizować ryzyko, należy: dokładnie myć ręce przed posiłkiem, po skorzystaniu z toalety. Spożywać wyłącznie przegotowaną wodę, zwłaszcza w krajach o podwyższonym ryzyku sanitarno-epidemiologicznym, unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów, takich jak mięso czy jaja. Myć owoce i warzywa przed jedzeniem.
(Źródło: gazeta.pl)
Horror na wakacjach w turystycznym raju. "Traktowali nas jak zwierzęta!"
Polka poleciała na wakacje do Egiptu. Gorzko pożałowała. "Nigdy więcej"
/1
Wakacje w Hurghadzie skończyły się dramatem dla brytyjskiej rodziny.