Sejm
Sejm

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o KSK

Udostępnij:

Sejm przyjął uwagi Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Wcześniej minister zdrowia Izabela Leszczyna przekazała w Sejmie, że środki z Krajowego Planu Odbudowy trafią również do KSK. Będzie to łącznie 2,7 mld zł – będą mogły z nich skorzystać także placówki będące na najniższym poziomie w sieci. 

4 czerwca Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Dziesięć poprawek Senatu miało charakter redakcyjny. Przeciwko ich odrzuceniu zagłosowało 438 posłów, jeden wstrzymał się od głosowania. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Przed głosowaniem minister zdrowia Izabela Leszczyna na wniosek posłów KO przedstawiła w Sejmie korzyści, jakie pacjentom przyniesie KSK.

Jednolite standardy opieki

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że KSK powstaje, aby każdy obywatel bez względu na miejsce zamieszkania miał dostęp do takiego samego poziomu opieki kardiologicznej. Minister zdrowia powiedziała, że w sieci znajdą się m.in. szpitale powiatowe, które zapewniają pierwszą diagnostykę.

Dodała, że jeśli lekarz uzna, że potrzebna jest pogłębiona diagnostyka albo specjalistyczna opieka, pacjent będzie kierowany do szpitala na drugim poziomie w KSK. Zaznaczyła, że ścieżkę leczenia będą wyznaczać specjaliści, a pacjenta po systemie będzie prowadził koordynator. Pacjent otrzyma elektroniczną Kartę Opieki Kardiologicznej, czyli e-KOK. Będzie ona automatycznie zbierać w jednym miejscu dokumentację medyczną pacjenta na różnych etapach leczenia.

Minister Leszczyna powiedziała, że ośrodki na drugim poziomie zapewnią kompleksową diagnostykę kardiologiczną i leczenie, w tym także w zakresie kardiologii interwencyjnej, ostrych zespołów wieńcowych, oraz rehabilitację kardiologiczną. Dodała, że rehabilitację kardiologiczną będą musiały zapewnić szpitale na drugim i trzecim poziomie. Zaznaczyła, że pozwoli to zmniejszyć śmiertelność pacjentów rok po zawale.

Minister podkreśliła, że ośrodki trzeciego poziomu w KSK będą wykonywały najbardziej skomplikowane procedury z zakresu kardiochirurgii.

Szefowa resortu zdrowia dodała, że prezes NFZ wskaże wśród ośrodków z poziomu drugiego i trzeciego centra doskonałości kariologicznej (CDK). Dodała, że będą to ośrodki specjalizujące się w leczeniu określonego rodzaju lub grupy jednostek chorobowych z zakresu chorób krążenia.

Izabela Leszczyna poinformowała, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla szpitali w sieci zostaną przeznaczone m.in. na sprzęt do diagnostyki – będzie to w sumie 2,7 mld zł. Zaznaczyła, że będą mogły z nich skorzystać także szpitale powiatowe, czyli na najniższym poziomie w sieci.

Czym jest Krajowa Sieć Kardiologiczna

KSK zakłada nowy, hierarchiczny model opieki kardiologicznej. Jej celem jest poprawa jakości leczenia chorób układu krążenia w całym kraju.

Wszystkie szpitale i poradnie będą działały według tych samych zasad i standardów, a przebieg leczenia każdego pacjenta będzie monitorowany. To pozwoli szybciej wykrywać problemy, poprawiać jakość opieki i skuteczność leczenia. Lepsza koordynacja i współpraca między lekarzami zapewni też większe bezpieczeństwo pacjentów. 

Sieć to efekt wyników pilotażu, który działał w latach 2021–2024.

W sieci znajdą się ośrodki, które specjalizują się w diagnostyce i leczeniu chorób serca. KSK będzie podzielona na trzy poziomy – w zależności od zakresu opieki. 

  • OK I – podstawowa diagnostyka i leczenie,
  • OK II – bardziej zaawansowane leczenie (koordynacja i ciągłość opieki, kompleksowe badania, leczenie – np. kardiologia interwencyjna, ostre zespoły wieńcowe) i rehabilitacja,
  • OK III – oprócz zadań OK II obejmie również najbardziej skomplikowane zabiegi, w tym kardiochirurgię. 

Ośrodki, które znajdą się w OK II i OK III, będą odpowiadały za to, żeby leczenie było dobrze zorganizowane i skoordynowane. W każdym z nich będzie pracował koordynator opieki kardiologicznej – osoba, która pomoże pacjentowi przejść przez wszystkie etapy leczenia. Koordynator będzie czuwał, żeby nic ważnego nie zostało pominięte.

Resort zdrowia zapewnia, że jednolite zasady leczenia, lepsza współpraca między specjalistami i regularne badania kontrolne sprawią, że leczenie będzie bardziej skuteczne.  

Każdy pacjent będzie miał zapewnioną opiekę od pierwszych badań, przez leczenie i rehabilitację, aż po wizyty kontrolne u specjalistów lub lekarza rodzinnego. 

Cała opieka będzie tak zorganizowana, by pacjenci nie czuli się zagubieni i mieli pewność, że ich leczenie jest prowadzone na najwyższym poziomie.

Kwalifikacja do KSK

Do Krajowej Sieci Kardiologicznej wejdą placówki, które spełnią określone wymagania. Pierwsza kwalifikacja odbędzie się jeszcze w tym roku. Podmioty lecznicze będą zakwalifikowane na różne poziomy opieki kardiologicznej – w zależności od świadczeń, jakich udzielają. Będą miały 3 lata, żeby dostosować się do wymagań i pozostać w sieci. O tym, które placówki znajdą się w KSK, zdecyduje prezes NFZ, mając na uwadze wymagania określone w rozporządzeniu do ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej.  

Ośrodki kardiologiczne z drugiego i trzeciego poziomu, które spełnią określone wymagania, mogą otrzymać status Centrum Doskonałości Kardiologicznej (CDK). Będzie on oznaczał, że placówki o tym statusie zajmują się leczeniem bardzo trudnych i skomplikowanych chorób układu krążenia. Chodzi na przykład o wady wrodzone serca u dorosłych albo choroby naczyń płucnych. 

Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do KSK, ale udzielają świadczenia z zakresu leczenia chorób układu krążenia, będą wspierać ośrodki z sieci przy leczeniu pacjentów jako tzw. ośrodki współpracujące.

Koordynacja

Krajową Sieć Kardiologiczną będzie koordynował Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, który jest głównym ośrodkiem koordynującym KSK. Razem z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie monitorował jakość opieki kardiologicznej i efekty leczenia w sieci.  

Powstanie też Krajowa Rada Kardiologiczna – zespół ekspertów z różnych dziedzin medycyny i przedstawicieli instytucji zdrowotnych. Będą doradzać i przedstawiać opinie ministrowi zdrowia i prezesowi NFZ w sprawach związanych z opieką kardiologiczną w KSK.

Ocena jakości leczenia

Jakość opieki kardiologicznej będzie oceniana według konkretnych wskaźników. To wyznaczniki, które pozwolą sprawdzić, jak skuteczne jest leczenie, jak długo pacjenci leżą w szpitalu czy leczenie przebiega według ustalonych zasad oraz czy lekarze i placówki dobrze ze sobą współpracują. 

Ośrodki będą publikować roczne raporty. Na ich podstawie NFZ wyliczy wskaźniki jakości. 

Jeśli szpital nie spełni minimalnych wymagań dotyczących jakości opieki, nie będzie gwarantował pacjentom odpowiedniego bezpieczeństwa. Wtedy będzie musiał przygotować i wdrożyć plan naprawczy. Jeśli sytuacja się nie poprawi, placówka może zostać usunięta z KSK. Z kolei szpitale, które zapewnią najwyższą jakość opieki, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z NFZ.

Przeczytaj także: „KSK – uprościć ścieżkę pacjenta”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.