REKLAMA

Popularne zastrzyki zwiększają ryzyko guza mózgu. Setki poszkodowanych kobiet

Udostępnij
Udostępnij artykuł przez: Facebook X Messenger Wyślij Link

Popularne zastrzyki antykoncepcyjne giganta farmaceutycznego przyjmują miliony kobiet. Kilkaset z nich skarży się, że dostało po nich guza mózgu. Przeciwko Pfizerowi złożono zbiorowy pozew.

Popularny środek antykoncepcyjny zwiększa ryzyko powstawania guzów mózgu. Foto: - / 123RF

Każdego roku około dwóm milionom kobiet przepisywane są popularne zastrzyki Depo-Provera. To wyjątkowo wygodna metoda antykoncepcyjna, a na dodatek niedroga. Wystarczy jeden zastrzyk w ramię lub pośladek raz na 3 miesiące, aby zatrzymać owulację i uniknąć niechcianej ciąży. Jedna dawka to koszt ok. 46 zł, więc miesięcznie to zaledwie 15 zł.

Trzy godziny czołgał się, żeby wezwać pomoc. ”Nocy mógłby nie przeżyć”

Setki kobiet pozywają giganta farmaceutycznego

"Badania wskazują, że zastrzyk ten wiąże się z ponad 500 proc. wzrostem ryzyka wystąpienia guzów mózgu, które mogą prowadzić do przerażającej ślepoty, drgawek i utraty pamięci, nawet wiele lat po zaprzestaniu przyjmowania leku" — alarmuje Daily Mail.

Już 400 kobiet ze Stanów Zjednoczonych pozwało giganta farmaceutycznego za "nieodpowiednie poinformowanie lekarzy i pacjentów" o potencjalnych zagrożeniach związanych ze stosowaniem leku. Prawnik Chris Paulos z kancelarii prawnej Levin Papantonio na Florydzie, która wniosła pozew zbiorowy przeciwko firmie Pfizer, namawia wszystkie kobiety, które stały się ofiarami zastrzyków, aby kontaktowały się prawnikami.

Zastrzyki antykoncepcyjne powodują guzy mózgu

Jedną z poszkodowanych, która zdecydowała się opowiedzieć swoją historię jest Andrea Faulks z Alabamy, która zaczęła przyjmować zastrzyki, mając zaledwie 24 lata. Wypadające kępami włosy, przyrost wagi i silne bóle głowy sprawiły, że po dwóch latach zrezygnowała. Przez 30 lat wielokrotnie trafiała do szpitali z potwornymi bólami głowy. Dopiero rok temu, gdy wykonano jej rezonans magnetyczny głowy, okazało się, że ma oponiaka w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Lekarze ostrzegają, że oponiaki rosną powoli, więc objawy mogą się pojawić dopiero po wielu latach. Tak było również w przypadku Sherry Brown z Luizjany, która zrezygnowała z zastrzyków w 2003 r., zaledwie po dwóch latach przyjmowania ich. Skarżyła się, że mocno przytyła. Ale dopiero po 20 latach okazało się, że nie to nie jedyny skutek uboczny. Lekarzy wykryli u niej dwa oponiaki w mózgu.

Pfizer pozwany przez 400 kobiet

U Lucy Woodhouse, pielęgniarki z Wielkiej Brytanii, również zdiagnozowano oponiaka. Ona też wiąże to z przyjmowaniem zastrzyków Depo-Provera. "Odczuwała silne bóle głowy przypominające kaca i miała trudności z czytaniem na głos, dopóki badania nie wykazały, że ma guz wielkości piłki golfowej" — alarmuje Daily Mail.

Prawnik Chris Paulos uważa, że ryzyko można było przewidzieć, a może nawet firma wiedziała o nim od dziesięcioleci. Powołał się na badania opublikowane w ub. roku, z których wynika, że stosowanie preparatu Depo-Provera przez ponad 12 miesięcy, wiązało się z 5,6-krotnie większym ryzykiem wystąpienia oponiaka. Wskazał też na to, że władze Kanady w 2015 r. zmieniły ulotkę zastrzyków antykoncepcyjnych, wpisując ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia oponiaka. Zarzucił również firmie, że w sposób nieuczciwy nie informuje pacjentek o ryzyku.

Lekarze ostrzegają przed poważnymi skutkami brania Ozempicu. Kości łamliwe jak suche patyki?

Szokujący incydent w powietrzu. Nagi steward tańczył w klasie biznes

Udostępnij
Udostępnij artykuł przez: Facebook X Messenger Wyślij Link

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas!
Napisz list do redakcji