mObywatel, czyli rządowa aplikacja wykorzystywana przez miliony Polaków, ma doczekać się kilku usprawnień, ale pojawił się również pomysł na powstanie czegoś zupełnie nowego. Dla wielu osób może nawet pożyteczniejszego, ponieważ związanego z wizytami u lekarzy. Pomysły powiązane z deregulacjami wyglądają obiecująco, choć do ich wprowadzenia wcale tak blisko nie jest.
Rządowa aplikacja do umawiania wizyt u lekarza
Wiemy już, że Rafał Brzoska odchodzi z zespołu ds. deregulacji, by zająć się sprawami InPostu. Jednym z pomysłów, który wyjątkowo spodobał się Polakom i był związany z inicjatywą SprawdzaMY, było połączenie funkcjonalności mObywatela z IKP. Chodziło o możliwość dostępu do wyników badań lekarskich bezpośrednio w rządowej aplikacji.
O realizacji tego pomysłu jeszcze nic konkretnego nie wiadomo, ale o nowych rozwiązaniach mających trafić do mObywatela wspomniano podczas spotkania premiera Donalda Tuska z przedstawicielami stron społecznych. W przyszłości więcej spraw urzędowych ma być załatwianych bezpośrednio w aplikacji, ale na szczegóły musimy jeszcze poczekać.
Za to interesująco zapowiada się pomysł stworzenia rządowej aplikacji, która miałaby służyć do umawiania wizyt u lekarza. Jednym z problemów, z którym musi zmagać się polska służba zdrowia, jest to, że wielu pacjentów ma nie pojawiać się na wcześniej umówione wizyty. Przez to kolejki mają się wydłużać, a nowa aplikacja mogłaby ten problem rozwiązać.
Pacjent mógłby nie tylko umówić się na wybrany przez siebie termin, ale także i odwołać wizytę tak, by nie zajmować komuś miejsca. Na telefon przychodziłby także powiadomienia o terminie wizyty. Nie jest to rewolucyjne rozwiązanie, ponieważ prywatne firmy zajmujące się świadczeniem usług medycznych z takich aplikacji już korzystają.
Brakuje jednak takiej, która działałaby w ramach usług świadczonych przez NFZ. Dla wielu osób mogłoby to być nawet wygodniejsze niż mObywatel. Szczególnie jeżeli do lekarza muszą chodzić często, a stanie w kolejkach czy wiszenie na telefonie do przyjemnych rzeczy nie należy. Posiadając nawet telefon do 500 zł i podstawowe umiejętności jego obsługi, będzie można zarezerwować wizytę u lekarza bez wychodzenia z domu.
Zmian ma być więcej
W programie SprawdzaMY pojawiło niemal 15 000 różnego rodzaju pomysłów na usprawnienie działania systemu prawnego w Polsce. Część zmian jest już procedowana, ale tych konkretnych zmian sformułowanych przez ekspertów jest około dwustu.
Jedną z takich zmian ma być wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika. Obecnie jest bowiem tak, że w przypadku podejrzeń o popełnienie wykroczenia skarbowego, to podatnik musi udowadniać, że jest niewinny, a nie urząd przedstawiać dowody na jego winę.
Jesteśmy gotowi poszerzyć prawną konstrukcję rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika w stanach faktycznych, które budzą wątpliwości. Chodzi o to, żeby podatnik nie udowadniał, że jest niewinny, żeby wątpliwości rozstrzygać na korzyść podatnika.
Maciej Berek, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów via Portal Samorządowy
Źródło: Portal Samorządowy. Zdjęcie otwierające: Andrei_R / Shutterstock / GOV / montaż własny
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.