
Powstaje nowa książka Pawła Grudniewskiego. Już wkrótce ukaże się publikacja, która rzuca zupełnie nowe światło na dzieje Starachowic i Wierzbnika. "Miasto pracowite. Starachowicka przedsiębiorczość w czasach najnowszych" to trzecia książka autora pasjonującego się historią gospodarczą regionu. W rozmowie z TYGODNIKIEM opowiada o inspiracjach, kulisach pracy i zaprasza mieszkańców do współtworzenia tej opowieści.
- Skąd pomysł na książkę o lokalnej przedsiębiorczości?
- Zrodził się trochę z potrzeby chwili. Rok 2019, początek pandemii, świat się zatrzymał. I wtedy przyszedł czas na refleksję – o tym, jak działa gospodarka, ale też jak działali ludzie tutaj, w Starachowicach. Pomyślałem, że fajnie byłoby opowiedzieć tę historię szerzej – nie przez pryzmat jednej firmy, ale całego miasta i jego ludzi.
- Wcześniej też pisałeś o Starachowicach.
- Tak, to będzie moja trzecia książka. Pierwsza z 2015 roku opowiadała o zakładach FSC przez pryzmat redakcji gazety zakładowej. Druga – z 2018 – to wspomnienia przedwojennego dyrektora Zakładów Starachowickich. Ale teraz poszedłem szerzej – historia lokalnej przedsiębiorczości Od 1624 roku aż do dziś.
- 400 lat historii! Co konkretnie znajdziemy w środku?
- Praktycznie wszystko, co składa się na lokalną gospodarkę: początki Wierzbnika, przemysł zbrojeniowy, rozwój rzemiosła, szkolnictwa, służby zdrowia, gastronomii, rolnictwa... Do tego historia wielkich zakładów, takich jak motoryzacyjne czy drzewne, i przełom po 1989 roku. A wszystko to osadzone w realiach politycznych – tych lokalnych i globalnych.
- To był ogrom pracy!
- Zdecydowanie! Przeprowadziłem ponad 150 wywiadów z osobami, które tworzyły tę historię. Do tego archiwa z Kielc, Radomia, stare gazety, książki. Zebrało się tyle materiału, że książka będzie miała dwa tomy – pierwszy wyjdzie w 2025 roku, drugi w 2026.
???? APEL DO CZYTELNIKÓW: WSPÓŁTWÓRZMY TĘ HISTORIĘ RAZEM! ????
Choć książka jest już na ostatniej prostej, historia Starachowic wciąż się pisze – i Ty możesz być jej częścią! Jeśli masz w rodzinie kogoś, kto prowadził firmę, warsztat, sklep, spółdzielnię, albo sam coś takiego robiłeś – podziel się wspomnieniem, zdjęciem, anegdotą.
Może masz w szufladzie stare fotografie, może ktoś z bliskich opowiadał Ci historię, która nie może zaginąć? Każda taka opowieść może wzbogacić publikację, a kto wie – może nawet stać się inspiracją do kolejnych rozdziałów albo... zupełnie nowej książki?
???? Skontaktuj się z autorem – to świetna okazja, żeby wpisać swoją historię w większy obraz miasta. Pawła Grudniewskiego można spotkać w Pałacyku przy ul. Konstytucji 3 Maja. Tu prowadzi biuro ubezpieczeń. Tel. 609 406 106
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikacjęm która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze opinie