
Eksperci psychiatrii, samorządowcy, przedstawiciele służby zdrowia i organizacji społecznych spotkali się w Kościerzynie podczas konferencji „Co w duszy gra – Harmonia w psychiatrii środowiskowej”. Wydarzenie połączono z jubileuszem 20-lecia Oddziału Psychiatrycznego Szpitala Specjalistycznego. Dyskutowano o zmianach w modelach opieki, wyzwaniach systemowych oraz znaczeniu relacji w procesie zdrowienia. Konferencji towarzyszył koncert chóru oraz wystąpienia autorytetów w dziedzinie psychiatrii.
Wydarzenie odbyło się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie. Spotkanie zgromadziło szerokie grono specjalistów i praktyków zaangażowanych w rozwój psychiatrii środowiskowej – zarówno w regionie, jak i w skali ogólnopolskiej.
Podczas uroczystości głos zabrała Marzena Mrozek, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.
- Pracują tutaj ludzie, którzy poprzez koordynację wielu działań świadczą opiekę dla naszych pacjentów. Model opieki zmienia się na przestrzeni lat, z zamkniętej w kierunku ambulatoryjnej oraz domowej. Chodzi o to, by pacjent nie był stygmatyzowany. Choroba psychiczna kojarzy się jako wstydliwa, a to błędne myślenie. Jesteśmy po to, by pomagać pacjentom, ale też rodzinie - powiedziała.
Piotr Stoń, kierownik oddziału psychiatrii, odniósł się do roli, jaką odgrywa kościerska placówka w systemie opieki psychiatrycznej.
- Stworzyliśmy w Kościerzynie pewien model, który jest ważny w skali kraju i może być wzorem pomocy. Jak wiemy, potrzeby w zakresie psychiatrii będą coraz większe, a my jesteśmy gotowi, by nieść taką pomoc - zaznaczył Stoń.
W konferencji wzięli udział m.in. Tomasz Rowiński i dr n. med. Marek Balicki z Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, Jerzy Karpiński z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Michał Orłowski – pomorski rzecznik praw pacjenta oraz dr Izabela Ciuńczyk – prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego.
Wśród gości znaleźli się również przedstawiciele współpracujących szpitali i instytucji z całego kraju. Prelekcję wygłosił prof. Andrzej Cechnicki. Partnerem strategicznym wydarzenia była Fundacja LPP.
Zwieńczeniem spotkania był koncert chóru pod dyrekcją Jana Zamkowskiego.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze opinie