• Link został skopiowany

Nie tylko alkoholicy. Palacze też mogą dostać rentę. Tyle pieniędzy wpływa co miesiąc na konto

W marcu było głośno o rencie alkoholowej, która wzrosła w wyniku waloryzacji. Mało kto wie o istnieniu jeszcze jednego świadczenia, które związane jest z używkami. Tym razem dotyczy papierosów i konsekwencji związanych z ich paleniem.
Co to jest renta tytoniowa? Fot. Marcin Olejniczak / Agencja Wyborcza.pl
Co to jest renta tytoniowa? Fot. Marcin Olejniczak / Agencja Wyborcza.pl

Konsekwencje zdrowotne alkoholizmu nie są jedynymi powodami przyznawania zapomogi. Coraz częściej słyszy się o rencie tytoniowej. To specjalne świadczenie dla osób niezdolnych do pracy z powodu chorób wywołanych nałogowym paleniem papierosów. Pojęcie formalnie nie istnieje w polskim prawie, ale pieniądze jak najbardziej można uzyskać.

Zobacz wideo Co roku 8 millionów osób umiera przez papierosy

Co to jest renta tytoniowa? Tyle można dostawać co miesiąc

Formalnie chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy na ogólnych zasadach. Choroby wywołane paleniem papierosów są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Palacze często umierają na nowotwory płuc, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego i nerek.

Nierzadko przyczyną śmierci jest zawał serca, udar mózgu, miażdżyca czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Wysokość świadczenia zależy od stopnia niezdolności do pracy. Jest ustalana indywidualnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W 2025 roku renta dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wynosi 1878,91 zł, a dla częściowo niezdolnych 1409,18 zł.

Co to jest renta tytoniowa?
Co to jest renta tytoniowa?Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Wyborcza.pl

Komu przysługuje renta tytoniowa? Konieczny jest wniosek do ZUS

Aby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić kryteria niezdolności do pracy. Są one określone w art. 12 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Renta tytoniowa może zostać przyznana osobom, które spełniają trzy warunki:

  • są uznane za niezdolne do pracy przez lekarza orzecznika ZUS,
  • posiadają wymagany okres składkowy i nieskładkowy, zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy,
  • wykazują, że niezdolność do pracy powstała w okresach określonych w ustawie, np. podczas ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Należy gromadzić dokumenty potwierdzające chorobę oraz jej wpływ na zdolność do pracy, a następnie złożyć je wraz z wnioskiem do ZUS. Renta przyznawana jest maksymalnie na 5 lat, chyba że nie ma rokowań na odzyskanie zdolności do pracy, popartych oczywiście wiedzą medyczną.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: